BEZPEČNÁ JÍZDA

Rady pro bezpečnou jízdu s dodávkou

Zapůjčili jste si dodávku a máte obavy z jízdy s větším vozidlem než je osobní automobil? Naše dodávky jsou velice komfortní, ovšem oproti osobákům jde o jiný typ vozidla v určitých vlastnostech se liší. Přečtěte si našich pár rad pro bezpečnou jízdu. 

Rozměry auta

Velmi důležité je si zjistit před jízdou přesnou výšku vozidla. Ne pod všemi mosty projedete, pozor také na vjezdy do garáží.

Couvání a parkování

I když jsou naše dodávky vybavené couvacími senzory, případně kamerou, zejména zezačátku oceníte asistenci další osoby.

Boční vítr

Za silného větru buďte obezřetní, zejména pokud jedete s prázdnou dodávkou. Za nepříznivého počasí proto uzpůsobte vaši rychlost.

Projíždění zatáčkami

Myslete na to, že s delším vozidlem je potřeba si do zatáček trochu nadjet.

Bezpečné předjíždění

Ačkoliv jsou naše dodávky silné, zejména pokud jedete naloženi, zrychlení nebude takové, jako jste zvyklí s osobními auty. Užitkové vozy mají krátké převodové stupně a podřazení o jeden stupeň nemusí být dostačující. Dbejte také na dostatek prostoru, vzhledem k delšímu vozu.

Uložení a rozmístění nákladů

Zjistěte si před naložením maximální nosnost dodávky a v žádném případě ji nepřetěžujte. Nezapomeňte také před jízdou váš náklad řádně zajistit proti pohnutí. Naše dodávky mají v nákladovém prostoru kotvící oka, na vyžádání vám zajistíme i poutací popruhy.

Řidičské oprávnění

Na řízení samotné dodávky nebo dodávky s vlekem, jehož největší povolená hmotnost nepřesahuje 750 kg, vám postačí skupina B. Pokud největší povolená hmotnost přívěsu přesáhne 750 kg, ale celková povolená hmotnost jízdní soupravy nepřesáhne 3500 kg, vystačíte si stále se sk. B.

Sníh a led na střeše dodávky

Před tím než vyjedete, zkontrolujte si, zda při pronájmu dodávky na střeše není zmrzlý led, který by se mohl při jízdě utrhnout. Samozřejmě dbáme na to, aby půjčená dodávka byla při předání v pořádku, ale přes noc nebo dokonce za pár hodin se může na dodávce vytvořit potenciální nebezpečí pro ostatní účastníky provozu. Ať už za Vámi jedoucími nebo v protisměru. Takto například dopadla situace, kdy utržený led ze střechy poškodil protijedoucí vozidlo. Ze střechy tak sklouzl led a rozbil octavii čelní sklo a skončil až u zadního skla u úložného prostoru.

Autonehody na silnicích v zimě, kalamity a náledí

Obecně platí pravidlo, že čím větší je sněhová nadílka nebo náledí, tím více jezdí většina řidičů opatrněji a tedy je méně nehod než při běžném počasí. Pravděpodobnost hovoří jasně a není se tedy čeho bát, můžete vyrazit. Samozřejmě zvažte zcela zjevné extrémní počasí, jestli opravdu musíte vyrazit na cestu. Jestli řídíte osobní auto nebo dodávku na tom nezáleží. Jeďte opatrně, plynule, držte si dostatečné rozestupy.

Brzdná dráha

Jízda dodávkou a zejména brzdná dráha je odlišná. Dejte pozor na to, že brzdná dráha může být o hodně delší než jste zvyklí u svého osobního auta. Brzdnou dráhu ovlivňuje několik parametrů zároveň - rozložení a váha nákladu, stav pneumatik, stav brzd, stav vozovky, soustředěnost a únava řidiče.

Ať vás nic nepřekvapí

Jeďte opatrně a předvídejte. Pamatujte na to, že je lepší přijet o trochu později, než v chladném počasí někde vyčkávat na odtahovou službu nebo polici několik hodin. Zdraví máme jen jedno a pár minut nám za to nestojí. Věříme, že s naší půjčovnou najedete bez nehody spousty kilometrů a že dostanete do cíle v pořádku nejen náklad, ale i sebe.